Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA-ASI-EPL-EU-8E8A-Z
Electrical interface-VMPA-ASI-EPL-EU-8E8A-Z
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Dimensions (W X L X H) | 85 x 122.9 x 55.1 mm |
|---|---|
| Field Bus Interface | Socket, M12 (ASI Out), Plug connector, M12 (ASI In) |
| Device Specific Diagnostics | AS-i voltage, AS-Interface address, Watchdog/I/O status, Additional power supply not applied or undervoltage |
| Max. Number Of Valve Positions | 8 |
| Message Delay Inputs | Typ. 3 ms at 24 V |
| Number Of Slaves Per Device | 2 |
| Operating Voltage Range Dc Electronics/Sensors | US+ / US- : <= AS-interface bus voltage - 2.5V |
| Operating Voltage Dc As Interface | 26.5, 31.6 V |
| Operating Voltage Dc Load Voltage | 21.6, 26.4 V |
| Note On Load Voltage | Via load voltage connection (24 V DC) |
| Logic Level Digital Inputs | ON: 11 – 30 V, AUS: -30 – 5 V |
| Max. Number Of Inputs | 8 |
| Residual Ripple, As Interface | <= 20 mVpp |
| Residual Ripple, Load Voltage | 4 Vpp |
| Current Consumption With Load Supply From As Interface Connection And Load Voltage Connection | Max. resultant current for inputs 350 mA, Max. resultant current for outputs MPA1: 540 mA, Max. resultant current for outputs MPA2: 1065 mA |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 40 °C |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 360 g |
| Characteristic For Inputs | To IEC 1131-2, type 02 |
| Switching Logic For Inputs | PNP (positive switching) |
| Addressing Range | Standard slave: 1 … 31 |
| Led Display, Bus Specific | AS-i: AS-Interface mode, Aux/Pwr: AS-Interface power supply, Fault: AS-Interface fault |
| Led Display, Product Specific | Signal at input/output |
| Product Identification | ID code: ID=Fh, ID1=Fh, ID2=Eh, IO code: 7h, Profile: S-7.F.E |
| Type Of Mounting | With through-hole, With H-rail |
| Material Housing | Die-cast aluminium, PA |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA-ASI-EPL-EU-8E8A-Z” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.