Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA-AP-EPL-E
Pneumatic interface-VMPA-AP-EPL-E
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Width | 34.1 mm |
|---|---|
| Length | 107.3 mm |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Note On Vibration Resistance | SG2 on wall mounting |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Note On Shock Resistance | SG2 on wall mounting |
| Valve Terminal Interface | Type 32, MPA-FB-AP-VI |
| Reverse Polarity Protection | yes |
| Note On Reverse Polarity Protection | Self-protection |
| Mounting Position | Any, on H-rail: horizontal |
| Diagnostics Via Led | Diagnostics per module |
| Diagnostics Per Internal Communication | Communication fault, Electronics/sensors overvoltage, Electronics/sensors undervoltage |
| Integrated Function | Flat plate silencer, Ducted exhaust air |
| Pilot Air Supply | External |
| Module Code (Hex/Dec) | 0x3053/12371d |
| Internal Cycle Time | 1Â ms |
| Dimensions (W X L X H) | 34.1 mm x 107.3 mm x 55.1 mm |
| Fuse Protection (Short Circuit) | Additional fuse |
| Intrinsic Current Consumption At Nominal Operating Voltage For Electronics/Sensors | Typically 35 mA |
| Note Regarding Operating Voltage | SELV/PELV fixed power supplies required, Note voltage drop |
| Nominal Dc Operating Voltage, Electronics/Sensors | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc Of Load | 24 V |
| Power Failure Bridging | 10 ms |
| Potential Separation Between The Supply Voltages Electronics/Sensor Technology And Load/Valves | Yes |
| Pollution Degree | 2 |
| Permissible Voltage Fluctuations For Electronics/Sensors | ± 25% |
| Permissible Voltage Fluctuation Of Load | ± 25 % |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Relative Air Humidity | 5 – 95%, Non-condensing |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Protection Class | III |
| Overvoltage Category | II |
| Ambient Temperature | -20, 50 °C |
| Note On Ambient Temperature | Observe ambient temperature derating according to IEC 61131-2:2017 |
| Nominal Altitude Of Use | 79.5 kPa) |
| Max. Installation Height | 3500 m |
| Note On Max. Installation Height | > 2000 m ASL (< 79.5 kPa), Observe ambient temperature derating according to IEC 61131-2:2017 |
| Product Weight | 207 g |
| Electrical Control | AP interface |
| Communication Interface, Protocol | AP |
| Type Of Mounting | Via through-hole for M4 screw |
| Pilot Air Port 12/14 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cover | PBT-reinforced |
| Material Seals | PU foam |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Screws | Galvanised steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA-AP-EPL-E” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.