Fast delivery within 72 Hours
Festo VAVN-N-A1.6-12-60-V1-P10
For dosing applications with the highest precision , Length of dosing needle 30 mm or 60 mm , Outside diameter 1.6 mm , Nominal width 0.3 mm, 0.6 mm or 1.2 mm , High corrosion resistance (corrosion re…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For dosing applications with the highest precision , Length of dosing needle 30 mm or 60 mm , Outside diameter 1.6 mm , Nominal width 0.3 mm, 0.6 mm or 1.2 mm , High corrosion resistance (corrosion resistance class CRC 3 to Festo standard 940 070) and chemical resistance , Design with chamfer and/or with taper , Pack of 10
Specification
| Size Of Pack | 10 |
|---|---|
| Outside Diameter Dosing Needle | 1.6 mm |
| Length Of Dosing Needle | 60 mm |
| Nominal Width Of Dosing Needle | 1.2 mm |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Fluid Connection | Terminal connection |
| Medium | Liquid media, Gaseous media |
| Note On The Medium | Observe resistance of materials that come into contact with the media, Maximum particle size 5 µm |
| Operating Pressure | 4 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 18.15 l/min |
| Note On Standard Nominal Flow Rate | In case of a pressure drop of 1 -> 0 bar (gaseous media) |
| Flow Rate Kv | 0.034 m³/h |
| Note On Flow Rate Kv | For medium water |
| Media Temperature | 5, 60 °C |
| Ambient Temperature | 5, 60 °C |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 4.2 g |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Of Dosing Needle | High-alloy stainless steel |
| Material Number Of Dosing Needle | 1.4404 |
| Material In Contact With The Medium | High-alloy stainless steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAVN-N-A1.6-12-60-V1-P10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.