Fast delivery within 72 Hours
Festo VAVE-C8-1R1
Adapter-VAVE-C8-1R1
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Signal Status Display | LED |
|---|---|
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Mounting Position | optional |
| Tightening Torque | 0.25 Nm |
| Product Weight | 3.5 g |
| Electrical Connection | 4-pin/2-pin, M8/-, Plug connector/socket |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M2 central screw |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | PA |
| Material Electrical Contact | Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAVE-C8-1R1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.