Fast delivery within 72 Hours
Festo VAEM-XA-E-8E-N-K2
M8 (IP6x) – detachable plug adapter for extremely high packing density and easy mounting , Terminal strip (IP20) – three-wire connection possible per input , Compact and cost-effective , For internal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 (IP6x) – detachable plug adapter for extremely high packing density and easy mounting , Terminal strip (IP20) – three-wire connection possible per input , Compact and cost-effective , For internal serial links , PNP or NPN , 2 inputs per valve position , For manifold sub-bases with 4 valves
Specification
| Dimensions (W X L X H) | 41.8 mm x 60.5 mm x 20.9 mm |
|---|---|
| Diagnostics Per Internal Communication | Short circuit/overload Power OUT PL |
| Max. Number Of Modules | 6 |
| Number Of Inputs | 8 |
| Input Debounce Time | 3 ms |
| Intrinsic Current Consumption At Nominal Operating Voltage For Electronics/Sensors | Typically 4 mA |
| Max. Number Of Inputs | 8 |
| Nominal Dc Operating Voltage, Electronics/Sensors | 24 V |
| Power Failure Bridging | 10 ms |
| Switching Level | Signal 1: >= 11 V |
| Fuse Protection Of Inputs (Short Circuit) | Internal electronic fuse per module |
| Behaviour After End Of Overload Of The Sensor Supply | Automatic return (default) |
| Voltage Drop Of Sensor Supply | 1 V |
| Max. Residual Current Of Inputs Per Module | 0.2 A |
| Electrical Isolation Of Inputs Between Channels | no |
| Pollution Degree | 2 |
| Permissible Voltage Fluctuations For Electronics/Sensors | ± 25% |
| Permissible Voltage Fluctuation Of Load | ± 10% |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Kc Mark | KC-EMV |
| Max. Cable Length | 30 m inputs |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Relative Air Humidity | 5 – 95% |
| Note Regarding Operating Voltage | SELV/PELV fixed power supplies required, Note voltage drop |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Overvoltage Category | II |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Approval | RCM trademark |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Product Weight | 32 g |
| Characteristic For Inputs | To EN 61131-2 |
| Switching Logic For Inputs | NPN (negative switching) |
| Electrical Connection | Spring-loaded terminal |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Terminal strip |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 24 |
| Electrical Connection 1, Tightening Torque | 0.7 Nm |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Function | Digital input |
| Material Connector Housing | PA |
| Electrical Connection For Input, Conductor Cross Section | 0.2, 1.5 mm² |
| Electrical Connection For Input, Awg Conductor Cross Section | AWG28 – AWG16 |
| Electrical Connection For Output, Note On Conductor Cross Section | 0.09 – 1.5 mm² for flexible conductors without wire ferrules |
| Material Foil | Polyester |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAEM-XA-E-8E-N-K2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.