Fast delivery within 72 Hours
Festo VABF-B10-30-P1A4-G38
Supply plate-VABF-B10-30-P1A4-G38
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
|---|---|
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Max. Tightening Torque | 6 Nm |
| Product Weight | 167 g |
| Type Of Mounting | With through-hole |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G3/8 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G3/8 |
| Pneumatic Connection, Port 5 | G3/8 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Supply Plate | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VABF-B10-30-P1A4-G38” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.