Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-V0-6X2-GE-C
Polyurethane , Flame retardant to UL 94 V0 … V2 , For use in the immediate vicinity of welding applications , High resistance to microbes and hydrolysis , Suitable for use with energy chains , Opera…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , Flame retardant to UL 94 V0 … V2 , For use in the immediate vicinity of welding applications , High resistance to microbes and hydrolysis , Suitable for use with energy chains , Operating medium: compressed air, vacuum, water
Specification
| Outside Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 24 mm |
| Inside Diameter | 2 mm |
| Min. Bending Radius | 7 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 232 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 435 psi |
| Note On Operating Pressure | For applications with welding spatter: max. 1 MPa at 20 °C, max. 0.9 MPa at 40 °C, max. 0.7 MPa at 60 °C, Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Fire Test Material | UL94 V-0 (3 mm), UL94 V-2 (0.75 mm) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Note On Ambient Temperature | Unpressurised use up to 90 °C |
| Product Weight According To Length | 0.032 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 6 mm, For barbed fitting inside diameter of 2 mm |
| Colour | Yellow |
| Note To Colour | Deviates from the standard colour due to flame protection |
| Shore Hardness | D 54 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-V0-6X2-GE-C” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.