Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN
Individual lengths: delivered in units of 25, 50, 100, 200 … 500 m , Minimum order quantity: from 1500m/3000 m (or less depending on type) depending on diameter , Customised design: specific printin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Individual lengths: delivered in units of 25, 50, 100, 200 … 500 m , Minimum order quantity: from 1500m/3000 m (or less depending on type) depending on diameter , Customised design: specific printing possible , Easy to recognise and handle: individual colour selection , Choose from 9 basic colours; further colours available on request , Select, size and order quickly, easily and reliably with the configurator
Specification
| Outside Diameter | 3, 16 mm |
|---|---|
| Inside Diameter | 2, 11 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -0.95, 30 bar |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Colour | Blue, Brown, Yellow, Green, Natural, Red, Black, Silver, Translucent blue, Translucent yellow, Translucent green, Translucent red, Translucent black, White |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.