Fast delivery within 72 Hours
Festo PPS-4-7,5-1/4-BL
Polyamide, brass, galvanised steel , Pre-assembled with 2 rotatable connectors and captive sealing rings OL , Highly resistant to microbes , Operating medium: compressed air, vacuum
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyamide, brass, galvanised steel , Pre-assembled with 2 rotatable connectors and captive sealing rings OL , Highly resistant to microbes , Operating medium: compressed air, vacuum
Specification
| Working Length | 7.5 m |
|---|---|
| Outside Diameter | 6.3 mm |
| Block Length | 0.34 m |
| Inside Diameter | 4.7 mm |
| Winding Diameter | 75 mm |
| Number Of Turns | 44 |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -0.95, 21.2 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Nominal Torque | 11 Nm |
| Tolerance For Nominal Tightening Torque | ± 20% |
| Product Weight | 249 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Male thread G1/4 |
| Colour | Blue |
| Material Connecting Thread | Brass |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Buckling Protection | Steel, Galvanised |
| Material Tubing | PA12-P |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PPS-4-7,5-1/4-BL” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.