Fast delivery within 72 Hours
Festo PAN-V0-8X1-GN
Polyvinyl chloride, polyamide , Flame retardant according to UL 94 V0 , High resistance to microbes and UV radiation , Double-sheath tubing , Operating medium: compressed air, vacuum, water, mineral o…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyvinyl chloride, polyamide , Flame retardant according to UL 94 V0 , High resistance to microbes and UV radiation , Double-sheath tubing , Operating medium: compressed air, vacuum, water, mineral oil , Resistant to welding spatter
Specification
| Outside Diameter | 10 mm |
|---|---|
| Outside Diameter For Push In Fitting | 8 mm |
| Flow Relevant Bending Radius | 45 mm |
| Inside Diameter | 6 mm |
| Min. Bending Radius | 24 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 43.5 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 174 psi |
| Note On Operating Pressure | Mineral oil: max. 0.3 MPa at max. 90 °C, Water: max. 0.3 MPa at max. 90 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Mineral oil, Water (liquid, ice-free) |
| Fire Test Material | UL94 V-0 (casing) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -30, 90 °C |
| Product Weight According To Length | 0.065 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 8 mm |
| Colour | Green |
| Shore Hardness | A 72 +/-4, D 57 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PA12-P, PVC-P |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PAN-V0-8X1-GN” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.