Fast delivery within 72 Hours
B&R 5E9030.29
Transponder 13.56 MHz, ISO 15693 and MIFARE Classic, read/write unit, mounting diameter 22.5 mm, USB cable length 1200 mm, IP65 protection.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Transponder 13.56 MHz, ISO 15693 and MIFARE Classic, read/write unit, mounting diameter 22.5 mm, USB cable length 1200 mm, IP65 protection.
Specification
| CE | Yes |
|---|---|
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| FCC | Yes |
| IC | Yes |
| Type | For I-Code SLI transponder with amplitude modulation and MIFARE Classic, carrier frequency 13.56 MHz |
| Variant | Type A |
| Transfer rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s) |
| Read/Write range in air | Approx. 1 to 3 cm |
| Power consumption | Max. 0.75 W |
| Supply voltage | 5 VDC ±20% (via USB) |
| Degree of protection per EN 60529 | IP65 |
| Operation | 5 to 90%, non-condensing |
| Storage | 5 to 90%, non-condensing |
| Transport | 5 to 90%, non-condensing |
| Width | 34 mm |
| Height | 34 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 59 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “B&R 5E9030.29” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.