Fast delivery within 72 Hours
Festo PAN-R-16X3-SI
Polyamide , For applications with high pressure ranges , Highly resistant to microbes , Operating medium: compressed air, vacuum
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyamide , For applications with high pressure ranges , Highly resistant to microbes , Operating medium: compressed air, vacuum
Specification
| Outside Diameter | 16 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 73 mm |
| Inside Diameter | 10 mm |
| Min. Bending Radius | 42 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 507.5 psi |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Product Weight According To Length | 0.1262 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 16 mm |
| Colour | Silver |
| Shore Hardness | D 62 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-A |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PAN-R-16X3-SI” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.