Fast delivery within 72 Hours
Festo PAN-MF-14X2-SW
Polyamide , High thermal and mechanical load capacities , Meets the requirements to DIN 73378 “Polyamide tubing for use in motor vehicles” , Operating media: compressed air, mineral oil
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyamide , High thermal and mechanical load capacities , Meets the requirements to DIN 73378 “Polyamide tubing for use in motor vehicles” , Operating media: compressed air, mineral oil
Specification
| Outside Diameter | 14 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 75 mm |
| Inside Diameter | 10 mm |
| Min. Bending Radius | 50 mm |
| Conforms To Standard | DIN 73378-PA12-PHL |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 319 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Mineral oil |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -60, 100 °C |
| Product Weight According To Length | 0.077 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector outer diameter of 14 mm |
| Colour | Black |
| Shore Hardness | D 65 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PA12-P |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PAN-MF-14X2-SW” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.