Fast delivery within 72 Hours
Festo NEFM-S1G9-K-0,5-R3G8
Pre-assembled , Adapter for encoder cable , With PVC cable , Ambient temperature -40 … +80 °C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pre-assembled , Adapter for encoder cable , With PVC cable , Ambient temperature -40 … +80 °C
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Product Weight | 100 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 9 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995638 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | RJ45 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995653 |
| Operational Voltage Range Dc | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 0.9 A |
| Immunity To Surge | 2 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 0.5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Bending Radius, Fixed Cable | 68 mm |
| Cable Diameter | 6.8 mm |
| Cable Structure | 5 x (2 x 0.08 mm²) |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.08 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG28 |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 2 |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | PVC |
| Housing Colour | Black |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEFM-S1G9-K-0,5-R3G8” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.